Till startsidanTillskärarakademin

Mönsterkonstruktion Dam - Grundkurs, Helg

Information

Lärare
Clara Lindahl Hall
Startdatum
8 mars 2026
Dag och tid
Söndagar 09:30-16:00
Kurslängd
60 timmar
Plats
Stockholms tillskärarakademi
Hagagatan 23 A, plan 2
Avgift
10 900 kr
Drömmer du om att kunna göra egna mönster att sy efter? Då är detta den perfekta kursen för dig att börja med.

Om kursen

Om kursen

Du får en bra, bred och gedigen grund i manuell mönsterkonstruktion för damkläder.

Upplägg

Du lär dig rita/konstruera manuella mönster helt från grunden i olika konfektionsstorlekar. Under kursens gång konstruerar vi mönster till olika modeller av kjol, blus, klänning och byxa.

Lärare ritar i fullskala 1:1 på tavlan och du ritar i skala 1:4 vid ditt arbetsbord och skapar på så sätt ditt eget värdefulla kompendium med ritningar av olika modeller och plagg. Kursen är pedagogiskt uppbyggd på så sätt att vi börjar med det lättaste vilket är en grundkjol och arbetar oss framåt till mer avancerade modeller och moment. När du gått klart kursen kan du blicka tillbaka i ditt kompendium för att hitta inspiriation och för att med lätthet göra dina egna mönster att sy efter.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs, kursen riktar sig till nybörjare.

Kursledare

Clara Lindahl Hall.

Kursmaterial

Allt kursmaterial ingår.

Övrig information

Kursen går varannan söndag kl. 09.30 - 16.00 med undantag för röda dagar. Kursen är 60 timmar lång och fördelad på 12 tillfällen, 6 tillfällen under våren och 6 under hösten. Följande datum är inplanerade för våren 2026; 8 och 22 mars, 19 april, 10 och 24 maj samt 14 juni. För hösten 2026; 30 augusti, 13 och 27 september, 11 och 25 oktober samt 8 november. Kursen finns även att välja som dag, kväll eller sommarkurs. Kursen är förberedande till Klädsömnad, Mönsterkonstruktion Herr - Grund.

 

 

 

 

 

En del av studieförbundet Medborgarskolan

Du kanske också är intresserad av

Aktuellt